Noworoczny Koncert Charytatywny Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

Oglądając wczoraj Koncert Noworoczny z Wiednia (wspominałam o nim na końcu artykułu o Noworocznych Postanowieniach) przypomniałam sobie o jeszcze jednym ważnym dla mnie koncercie, a mianowicie o Noworocznym Koncercie Charytatywnym Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Jak już pisałam w jednym z artykułów co miesiąc jeżdżę do Lublina i „zazdrościłam” tamtejszemu Hospicjum, że mają odział stacjonarny, którego tak nam we Wrocławiu brakuje. Dzieci, które trafiają do hospicjum to dzieci z chorobą, której nie da się wyleczyć i wymagają specjalnej opieki, ale to może być choroba trwająca kilkanaście lat i dużo rzadziej dzieci trafiają do nas tylko na krótki czas. Prawdą jest, że dzieci najlepiej czują się w domu (dlaczego i jak wygląda funkcjonowanie Hospicjum dla dzieci napiszę wkrótce), czasem jednak nie mają tam odpowiednich warunków lub opieka staje się zbyt skomplikowana i trudna dla rodziny. Czasem rodzina potrzebuje gdzieś na chwilę wyjechać, wypocząć, zregenerować siły. Może się zdarzyć, że ktoś z opiekunów zachoruje, trzeba coś daleko załatwić czy zrobić remont, by poprawić komfort życia dziecka, albo młodsze rodzeństwo bardzo się boi tego co się dzieje w domu. Czasem rodzina decyduje, żeby ostanie chwile życia, dziecko spędziło pod stałą opieką specjalistyczną dostępną na miejscu całą dobę. Wtedy bardzo przydają się oddziały stacjonarne z salami stałego i dziennego pobytu oraz częścią noclegową gdzie rodzina może przebywać, by być blisko dziecka. Cudownie by było, gdyby do tego wszystkiego tak jak w Lublinie można było dołączyć gabinety lekarzy specjalistów i rehabilitacyjne.

Pieniądze z tegorocznego koncertu będą przeznaczone właśnie na taki cel – na budowę Domu Opieki Wyręczającej. To zapewne duża inwestycja, ale z Przylądkiem Nadziei się udało i dzieciaczki od kilku lat mają nowy, piękny budynek, to i nam się uda 🙂

Z tego co widziałam na zdjęciach i filmie z koncertu, to w zeszłym roku było bardzo fajnie. Nie było mnie wtedy, bo dołączyłam do ekipy wolontariuszy krótko po tym jak koncert już się odbył, ale w tym roku planuję oczywiście tam być jako wolontariuszka, więc mam nadzieję, że się spotkamy. 🙂

Bilety na koncert można kupić tu. Będzie można też wziąć udział w licytacjach.

Zapraszam i mam nadzieję do zobaczenia 🙂

P.S. Pewnie wielu z Was myślało, że mamy taki odział już dawno, bo właśnie z takim konkretnym budynkiem kojarzy się hospicjum. A my we Wrocławiu jeszcze nie mamy – niewiarygodne prawda? Ale dzieci oczywiście nie są pozbawione opieki – mają ją zapewnioną w domach. Napiszę o tym więcej niedługo.

Autor

Maria Tarczyńska

Mama, psycholog, psychoonkolog.

2 myśli na temat “Noworoczny Koncert Charytatywny Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci”

  1. W sumie na co dzień to chyba lepsza opieka w domu niż stacjonarna… bliskość, bezpieczeństwo, mniej traumy. Za to powinno faktycznie istnieć jakieś miejsce, gdzie rodzice dzieći wymagających stałej, wyczerpującej epieki, mogą je czasem na chwilę „przechować” w dobrym i bezpiecznym miejscu i chwilę odpocząć. Tylko ciekawi mnie jak to jest rozwiązane praktycznie. Czy dzieci mają tam jakieś bonusy, atrakcje, czy czują ekscytację jak przed wyjazdem na kolonie? Czy raczej czują się wyrzucone jak staruszkowie przed świętami w szpitalach?

    Polubienie

    1. Wszysyko pewnie zależy od dziecka i sytuacji rodzinnej i jak się to przekaże dziecku. Niektóre dzieci chcą bo czują się bezpieczniej pod stałą opieką specjalistów albo same chcą odciążyć rodziców. Jednak bardzo dużo dzieci w hospicjum ma choroby genetyczne sprawiające, że są prawie bez kontaktu i im najbardziej potrzebna jest opieka, bezpieczne miejsce, dotyk i głos miłego człowieka a to będą miały zapwnione. Dzieci w kontakcie maja zapenione atrakcje łacznie z wyjazadmi na wakacje i wyjazdami zagranicznymi. Odwiedzają je też zapradzani goście czasem są to „gwiazdy” o któe poproszą. Są też tradycyjne rozrywki ksiażki, gry planszowe, konsole i tak dalej..

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s