Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy.

Książka „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy.” jest na rynku już od jakiegoś czasu i wywołała niemałe zamieszanie. Przeczytałam ją dopiero niedawno, ale czytałam ją z zapartym tchem. Teraz rozumiem skąd to poruszenie. Książka to głównie wywiady z lekarzami. Wywiady anonimowe i szczere… Szczere aż do bólu… Z jednej strony to przerażające, z drugiej dość dobrze wyjaśnia dlaczego w naszej służbie zdrowia dzieje się tak, jak się dzieje. Pytanie tylko czy da się to jakoś zmienić? Czy też błędy systemu i znieczulica ludzka poszła już za daleko i będzie gorzej i gorzej?

Polecam książkę każdemu, bo każdy prędzej czy później zostanie pacjentem, więc dobrze wiedzieć na co być gotowym. Oczywiście są wspaniali lekarze z powołania i wspaniałe ośrodku medyczne, ale ogólnie sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest trudna. Pamiętajmy jednak, że lekarze to nie bogowie i są tam dla nas, tak samo jak my dla nich. Obowiązuje obustronny szacunek i nie musimy się zgadzać na złe traktowanie, ani nie powinniśmu też pogardzać ich pracą, nazywając ich „konowałami” często tylko dlatego, że się z czymś nie zgadzamy.

Polecam Wam też dwa filmiki Sylwii z kanału „Na Chemii” (Polecałam jej kanał we wpisie „Na chemii, po chemii, w życiu…”), na których opowiada o swoich trudnych doświadczeniach. Sylwia była pacjentką onkologiczną, ale jest ona także pracownikiem w szpitalu na radioterapii i pracuje na co dzień z osobami chorymi na nowotwory, więc widzi problem z obu stron.
Silne bóle miednicy, lekarz też człowiek.
Operacja, szpital…

Mam na półce też drugą część Małych Bogów, ale jeszcze nie przeczytałam. Chyba nie jestem jeszcze gotowa. 🙂 Kupiłam też książkę „Służba zdrowia? Jak pokonać chory system.” ale też czeka na liście książek do przeczytania.

Jeśli interesuje Cię temat funkcjonowania polskiej służby zdrowia, polecam też książkę „Onkolodzy. Walka na śmierć i życie.”, o której pisałam w tym artykule.

Czytaliście jakieś książki o podobnej tematyce, które warto poznać? Czekam na wasze komentarze.

Autor

Maria Tarczyńska

Mama, psycholog, psychoonkolog.

Jeden komentarz na temat “Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy.”

  1. Czytam te fragmenty i nie wiem co napisać.
    Wiem co przeczytam. Dzięki.

    Choć będzie musiała poczekać w kolejce na dobry moment. Takich książek nie powinno się czytać, gdy coś boli…

    Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s